Kronika upadków medialnych

2 maja 2018

Małgorzata Piasecka, redaktor naczelna publicznego Radia Lublin, 2 maja zdjęła na kilka godzin przed emisją reportaż „Herbata w kubku biało-czerwonym” o Dniu Flagi autorstwa Agnieszki Czyżewskiej-Jacquemet, uznając go za „nieodpowiedni”. W związku z tym Katarzyna Michalak, szefowa reportażu Radia Lublin złożyła rezygnację ze stanowiska.

W materiale dziennikarka pokazała przywiązanie Polaków do symboli narodowych jednocześnie obnażając ich niewiedzę na temat tych symboli oraz powierzchowne traktowanie przez nich patriotyzmu. Czujność redaktor naczelnej obudził wpis autorki na portalu społecznościowym, która ujawniła, że temat został jej narzucony i przywołała anegdotę dotyczącą Ryszarda Kapuścińskiego, który w 1955 r. otrzymał zlecenie przygotowania reportażu o Nowej Hucie. Mimo to tekst, który napisał był jego własny i niezgodny z linią PZPR, ale – w przeciwieństwie do reportażu Agnieszki Czyżewskiej-Jacquemet – ukazał się. Redaktor naczelna nie widzi nic zdrożnego w całej sytuacji. Autorka pyta o rolę mediów publicznych i granicę wolności słowa. Zarówno Katarzyna Michalak jak Agnieszka Czyżewska-Jacquemet, są uznanymi dziennikarkami radiowymi –  zdobyły tytuł Radiowego Reportażysty Roku, Katarzyna Michalak jest  dwukrotną laureatką Prix Italia, a Czyżewska-Jacquemet, w 2015 r. otrzymała nagrodę Grand Press. Rada Programowa Radia Lublin zarekomendowała… negocjacje między stronami.

Więcej https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/czeslawa-borowik-szefowa-reportazu-radia-lublin-odchodzi-katarzyna-michalak

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *