Aktualności

Okiem wydawcy: Piątek, 29 grudnia 2023

Sporo nowości, rozkręcili się. Temat dnia to rosyjska rakieta w polskiej przestrzeni powietrznej. I tu – live z miejsca zdarzenia, co dodaje wiarygodności. Informacje o reakcji władz – odprawie u premiera i posiedzeniu BBN. I kolejny live, dzięki czemu reporter spod siedziby BBN mógł poinformować, że rosyjskiemu chargé d’affaires właśnie wręczana jest nota w MSZ. Sporo setek dowódców wojskowych, tłumaczących że reakcja była szybka i prawidłowa, ale też setka byłego ministra Błaszczaka, pomstującego na opieszałość reakcji. Skontrował go sen. Kwiatkowski, przypominając o dwóch rakietach za poprzedniego rządu: jedna zabiła dwie osoby, drugą znaleziono po kilku miesiącach.

Jako następny materiał logicznie poszła relacja o nocnym rosyjskim ataku rakietowym na ukraińskie miasta.

A potem – ku mojej radości – wzmocnienie przekazu, czyli materiał o kosmicznych zarobkach w dawnej TVP. Zrobiony sprawnie: od przypomnienia jak TVP relacjonowała protesty lekarzy i porównanie ich zarobków z apanażami gwiazd PiS-owskiej propagandy. Z „setkami” lekarzy i nauczycieli, z liczbami, czyli mocno, ale bez manipulacji. Także aport NIK o nieprawidłowościach w TVP. I w kontrze znowu były minister Błaszczak, domagający się jawności zarobków mediach publicznych. Rychło w czas…  Na koniec przewodniczący KRRiT życzy sobie zwiększenia budżetu, bo chciałby zlecać konsultacje byłym pracownikom TVP. Bez komentarza.

W następnym materiale „zaorani” panowie Kamiński i Wąsik, którzy posłami już nie są, choć od decyzji o wygaszeniu mandatów się odwołali.  Politycy PiS odmówili rozmowy na ten temat.

Dalej o rynku nieruchomości: od pana, który mieszkanie odziedziczył po babci. Większość takiego szczęścia nie ma, można więc było znaleźć kogoś, kto gnieździ się z liczną rodziną albo wynajmuje za koszmarne pieniądze. Kilku analityków wskazało, że to pokłosie programu „Kredyt 2%”. Podpowiedź, jak problem rozwiązać, dał aktywista „Miasto Jest Nasze” – budowa rządowych i samorządowych mieszkań na wynajem. Szkoda, że nie sięgnięto po inne pomysły.

Kolejny temat to brak szczepionek na COVID, który znowu atakuje, a jest znacznie mniej punktów szczepień niż w pandemii. NFZ odsyła do ministerstwa, ale jego rzeczniczka mętnie tłumaczy dlaczego. Czyli krytyka rządu – w TVPiS nie do pomyślenia.

Przed Sylwestrem musiał być materiał o fajerwerkach niebezpiecznych dla ludzi i dla zwierząt, ale zabrakło przekazu, że nawalanka petardami jest po prostu głupia. To niepotrzebny ukłon w stronę zwolenników fajerwerkowej zabawy.

Warto się pochwalić, stąd podziękowania dla widzów za rekordową oglądalność i zapowiedź powrotu TVP Info.

Na koniec ostatnia nowość, czyli gość w studiu. Generał Skrzypczak skomentował historię z rakietą, ale dla kolegów z wojska nie był łaskawy. Jego zdaniem samo namierzenie i obserwowanie obiektu to za mało. Rozmowa krótka, reszta w TVP Info i nowe pasmo publicystyczne. Obejrzałem, nie oceniam, ale te bąble pływające po ekranie to koszmar!

W sumie: to już jest normalny, pełny serwis informacyjny. Coraz lepszy realizacyjnie, coraz bogatszy produkcyjnie. Najważniejsze: to nie są „Wiadomości w drugą stronę”. Czuje się wyważanie podejścia, nawet gdy po opozycji „pojechano” trochę mocniej, nie było manipulacji i propagandy. Fakty bronią się same. I tak ma być.

Bartosz Ławski

Towarzystwo Dziennikarskie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *