Wiadomości, Wydarzenia, Fakty – poniedziałek 23.10.

Powyborcze spojrzenia

Wieczorne dzienniki TVP, Polsatu i TVN obszernie przedstawiły i omówiły pierwsze, oparte na prognozach wyniki niedzielnych wyborów samorządowych, ale zrobiły bardzo różnie.

Największy news tych wyborów „Wiadomości” TVP skwitowały 5-sekundowym zdaniem: „Dla Rafała Trzaskowskiego to słodki poranek. Zwyciężył w pierwszej turze”. W obrazie Trzaskowski rozdawał pączki na stacji metra Politechnika i dziękował warszawiakom. Wieczór wyborczy PO, gdzie świętowano jego zwycięstwo, jedynie mignął we wcześniejszym, zbiorczym materiale o wygraniu wyborów przez Prawo i Sprawiedliwość (nie ma już Zjednoczonej Prawicy) z wypowiedziami prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i premiera Mateusza Morawieckiego. „Zaskoczeniem jest również to, że w drugiej turze w Szczecinie i w Gdańsku zabraknie kandydatów PO i Nowoczesnej”.

Relacje „Wydarzeń” Polsatu i „Faktów” TVN na temat wygranej Trzaskowskiego były o wiele dłuższe i bogatsze. Pokazywano radość w sztabie wyborczym Koalicji Obywatelskiej, reakcje polityków PiS i PO, opinie komentatorów. W Polsacie zwycięstwo Trzaskowskiego połączono z triumfem prezydent Hanny Zdanowskiej. „Fakty” dały o Łodzi osobny materiał. Wyniki ilustrowane były grafikami. W TVN zwrócono uwagę na nieobecność polityków PiS u Patryka Jakiego i wychodzenie gości z jego wieczoru wyborczego jeszcze zanim pojawił się kandydat.

Kraków, Wasserman: „Koalicja nawet nie wystawiła swojego kandydata, pięć ugrupowań przeciwko nam i taki wynik”. Majchrowski: „Mam mocną konkurentkę” – to w „Wiadomościach”. A także: „W innych wielkich miastach: Słupsk. Zaskoczeniem jest porażka PO, wygrała kandydatka Biedronia”.

„Wiadomości” obszernie, przez ponad trzy minuty, relacjonowały porażkę kandydata PO w Gdańsku, Jarosława Wałęsy. W kontekście możliwej wygranej prezydenta Gdańska z kandydatem PiS, „Fakty” przytoczyły wypowiedź posła Janusza Śniadka, że lud nie zawsze słusznie wybiera – na przykład Barabasza?

„Wiadomości” przedstawiły kandydatów z problemami – wójta Zbigniewa W. z Daszyna oskarżonego o 92 przestępstwa w zorganizowanej grupie, Hannę Zdanowską (PO) z Łodzi i Czesława Małkowskiego z Olsztyna. Ten sam temat w „Wydarzeniach”: emocjonalnie o kandydatach, którzy ukradli, zgwałcili czy obrazili kobiety. Dlaczego ludzie na nich głosują?

„Fakty” nie pokazały sytuacji PSL i nie zajęły się sytuacją w kraju, tak jakby wybory odbyły się tylko w Warszawie, Łodzi , Gdańsku. „Wydarzenia” wnikliwie analizowały frekwencję wyborczą. Przypomniały wypowiedzi polityków PiS o zniszczeniu PSL.