Trzeba zacząć prace na nową ustawą medialną! List do pana ministra Bartłomieja Sienkiewicza
Szanowny Panie Ministrze,
Wkrótce minie sto dni od powołania rządu Donalda Tuska. Wśród najpilniejszych zadań, wymienianych już w kampanii wyborczej było odzyskanie dla społeczeństwa TVP i Polskiego Radia. Jako dziennikarze zrzeszeni w Towarzystwie Dziennikarskim z uwagą obserwujemy ten proces.
Z aprobatą przyjmujemy zasadniczą zmianę w programach informacyjnych i publicystycznych. Znikła prymitywna propaganda posługująca się przemilczeniami, oszczerstwami wobec opozycji i bezkrytycznym wychwalaniem rządzącego PiS. Nie ma już na antenach dusznej atmosfery insynuacji, wykluczania i nienawiści. Pojawiły się różne punkty widzenia i argumenty.
Rozumiemy, że sytuacja nie jest łatwa: spory sądowe z poprzednimi władzami, wrogość KRRiT i RMN, czy trudności finansowe, przed którymi stoją obecne tymczasowe władze radia i telewizji.
Dostrzegamy także błędy, których w takiej sytuacji trudno uniknąć. Niektórych jednak można i należy się ich wystrzegać. Należy do nich przede wszystkim brak komunikacji obecnych władz mediów ze społeczeństwem i związana z tym niejasność zasad i kryteriów podejmowanych decyzji, w szczególności decyzji personalnych.
Co ważniejsze – niejasność dotyczy też kwestii podstawowej – kierunku, w jakim zmierzają zmiany w radiu i telewizji. Te decyzje mniej zależą od władz mediów, jest to obszar decyzji polityków – ministra kultury i parlamentarzystów. Nie wystarczy już hasło oddania mediów społeczeństwu. Należy odpowiedzieć na pytania dotyczące sposobu uspołecznienia mediów, wyboru władz, kształtu organizacyjnego i zadań programowych, wreszcie sposobu finansowania, który uporządkować trzeba najpilniej.
Trzeba odnieść się do doświadczeń trzydziestu lat, a także do ustawodawstwa europejskiego, które wzbogaciło się właśnie o EMFA, Europejski Akt Wolności Mediów wyznaczających nowe formalne standardy wolności i niezależności. Niepokojące jest to, że przedstawiciele rządu nie informują opinii o swoich zamiarach i nawet nie reagują na zaproszenia organizacji społecznych, które włożyły wiele wysiłku w przygotowanie kompetentnych rozwiązań ustawowych.
Szanowny Panie Ministrze,
Apelujemy o rozpoczęcie prac legislacyjnych nad nową ustawą o mediach publicznych. Nie powinna zniechęcać nikogo perspektywa ewentualnego prezydenckiego veta. Półtora roku to nie jest nadmiernie długi czas na przygotowanie i skonsultowanie projektu, który po wyborach prezydenckich można by uchwalić bez zwłoki.
Uważamy, że prawo, które określi funkcjonowanie mediów publicznych, jednej z najważniejszych demokratycznych instytucji współczesnego społeczeństwa powinno zostać przygotowane przez specjalną komisję, w której istotny udział będą mieli oprócz polityków także eksperci, dziennikarze, twórcy, medioznawcy i przedstawiciele społeczeństwa obywatelskiego.
Apelujemy o otwartość w prowadzeniu spraw mediów publicznych. Tylko w taki sposób wyznaczyć można właściwy kierunek zmian i ustabilizować sytuację w mediach w przejściowym okresie najbliższych kilkunastu miesięcy.
Za Zarząd Towarzystwa Dziennikarskiego
Prezes Seweryn Blumsztajn
Warszawa, 18 marca 2024 r.