Czas aby polskie media publiczne wróciły do Rady Etyki Mediów!
Apel do:
Pana Tomasza Syguta, Dyrektora Generalnego Telewizji Polskiej S.A. w likwidacji;
Pana Pawła Majchera, likwidatora Polskiego Radia S.A. w likwidacji;
Pana Marka Błońskiego, likwidatora Polskiej Agencji Prasowej S.A. w likwidacji
Do wiadomości:
Adw. Piotr Zemła, Przewodniczący Rady Nadzorczej TVP S.A. w likwidacji;
Adw. Olga Sztejnert-Roszak, Przewodnicząca Rady Nadzorczej Polskiego Radia S.A. w likwidacji;
Pan Mikołaj Grzegorz Kozak, Przewodniczący Rady Nadzorczej Polskiej Agencji Prasowej S.A. w likwidacji.
Szanowni Państwo,
Mijają właśnie trzy miesiące od dnia, kiedy stanęliście na czele mediów publicznych. Rozumiemy jak trudna jest ich odbudowa i doceniamy podjęte dotychczas przez Was wysiłki w tej sprawie.
Mimo wszystkich problemów, z którymi się borykacie apelujemy abyście podjęli symboliczne kroki, które podkreśliłyby wobec opinii publicznej w kraju i za granicą, że etyka dziennikarska i profesjonalizm leżą u podstaw Waszych działań.
Na stronie internetowej Telewizji Polskiej widnieje stary skład Komisji Etyki, a w niej … Danuta Holecka. To brzmi jak ponury żart. W Polskim Radiu trwa nabór do nowej Komisji Etyki, chociaż jej członkowie mają być wyznaczeni przez Zarząd, a nie wybrani przez dziennikarzy. Nabór trwa także w TVP. Apelujemy do Was o jak najszybsze uregulowanie tych spraw.
W mediach publicznych konieczna jest odbudowa samoregulacyjnych i niezależnych od dyrekcji ciał takich jak komisje etyki, rady pracownicze, organizacje twórcze i zawodowe, także pod kątem zwalczania przez nie mobbingu i molestowania pracowników. O wadze tych wewnętrznych instytucji dla wolności mediów stanowi Europejska Regulacja Wolności Mediów (EMFA), dopiero co uchwalona przez Parlament Europejski 13 marca 2024 roku.
Apelujemy też o rozważenie przystąpienia do Rady Etyki Mediów, założonej w 1995 roku, która nadal funkcjonuje, mimo że media publiczne odeszły z niej po przejęciu ich przez PiS. Towarzystwo Dziennikarskie , które przystąpiło do REM pięć lat temu, widzi potrzebę odbudowy silnej Rady Etyki Mediów w Polsce.
Byłby to krok dobrze odebrany w Unii Europejskiej, gdzie wiele krajów członkowskich ma takie rady. Chętnie przywitałyby one polską radę w swoim gronie.
Za Zarząd Towarzystwa Dziennikarskiego
Prezes Seweryn Blumsztajn