Założycielki i założyciele Towarzystwa Dziennikarskiego

Seweryn Blumsztajn

Gazeta Wyborcza, Warszawa

Prezes Towarzystwa Dziennikarskiego

Artur Paweł Domosławski

polityka, warszawa

Jacek Gotlib, ś.p.

niezależny publicysta, warszawa

1959-2015 Azrael. Publicysta ekonomiczny i informatyczmy, Współzałożyciel Towarzystwa Dziennikarskiego.

andrzej jonas

the warsaw voice, warszawa

jerzy kisielewski

polskie radio, warszawa

Weronika Kostyrko-Ziemińska

culture.pl, warszawa

Komisja Rewizyjna TD.

Cezary Łazarewicz

wirtualna polska, warszawa

Add team member description here. Remove the text if not necessary.

wojciech maziarski

gazeta wyborcza, warszawa

Add team member description here. Remove the text if not necessary.

Jan Ordyński

przegląd, warszawa

Członek Zarządu Głównego TD.

sławomir popowski

Fundacja Centrum Prasowe, warszawa

Add team member description here. Remove the text if not necessary.

paweł postnikoff-moskalewicz

forum, warszawa

Add team member description here. Remove the text if not necessary.

Jacek Rakowiecki

Prezes w Fundusz Mediów, Warszawa

Komisja Członkowska TD. Redaktor i publicysta, komentator polityczny, recenzent teatralny i filmowy, ekspert medialny. Działacz opozycji demokratycznej od lat 70., internowany w stanie wojennym. Był m.in. sekretarzem redakcji „Tygodnika Powszechnego” i „Gazety Wyborczej”, z-cą red. nacz. „Rzeczpospolitej”, redaktorem naczelnym „Vivy!”, „Przekroju”, teatralnego „Foyer” i „Filmu”, rzecznikiem prasowym TVP, kuratorem Warszawskich Spotkań Teatralnych i wykładowcą Collegium Civitas.

Monika Sieradzka

Niezależna publicystka, Warszawa

Absolwentka germanistyki UW. Pracowała jako reporterka Wiadomości TVP w latach 1994-1998, następnie przez 5 lat była korespondentką TVP i Polskiego Radia w Sztokholmie. W latach 2009-2010 była szefową serwisów informacyjnych w TVP Info, a w latach 2011-2015 kierownikiem Redakcji Publicystyki TVP2, gdzie redagowała cotygodniowy magazyn Reporter Polski. Od 2013 roku współorganizuje Festiwal Sztuki Faktu w Toruniu. Jest autorką reportaży i filmów dokumentalnych emitowanych w TVP, BBC, ARD i ZDF.

Teresa Torańska ś.p.

Pisarka, dziennikarka, warszawa

Ukończyła prawo na Uniwersytecie Warszawskim. Współpracowała z tygodnikiem "Kultura", a później z paryską "Kulturą". W latach 80. mieszkała w Paryżu i w Stanach Zjednoczonych. Publikowała w prasie zagranicznej. Po powrocie do Polski pracowała w "Dużym Formacie", dodatku reporterskim "Gazety Wyborczej". Publikowała również w "Newsweeku". Jej najważniejsza książka to "Oni" (1985) - zbiór rozmów z byłymi komunistycznymi decydentami. Za tę publikację Torańska otrzymała Nagrodę Solidarności Pracowników Wydawnictw za najlepszą książkę polskiego autora wydaną w obiegu nieoficjalnym (1986) oraz Nagrodę Polskiego PEN Clubu im. Ksawerego Pruszyńskiego (2000). W życiu kierowała się zasadą, że dziennikarz nie powinien unikać trudnych tematów. Dowiodła, jak cenne są w tym zawodzie odwaga i poczucie odpowiedzialności. Zmarła w Warszawie na początku 2013 roku, po długiej i ciężkiej chorobie.

Robert Walenciak

przegląd, warszawa

Członek Komisji Rewizyjnej TD.

Dorota Warakomska

tok fm, warszawa

Add team member description here. Remove the text if not necessary.

Ewa Winnicka-Łazarewicz

Polityka, warszawa

Add team member description here. Remove the text if not necessary.

Jacek Żakowski

Polityka, Warszawa

Publicysta „Polityki”, komentator „Gazety Wyborczej”, kierownik Katedry Dziennikarstwa Collegium Civitas, autor piątkowych „Poranków TOK FM”, kilkunastu książek i programów telewizyjnych. „Dziennikarz Roku 1997”, laureat m.in. Superwiktora, dwóch Wiktorów, nagrody PEN Clubu, nagrody im. Eugeniusza Kwiatkowskiego, Neonu Festiwalu Malta. Członek Rady Funduszu Mediów, Komitetu Etyki w Nauce PAN i Towarzystwa Dziennikarskiego.

Członkowie Towarzystwa Dziennikarskiego

Michał Broniatowski

politico, warszawa

Szef warszawskiego przedstawicielstwa POLITICO, głównej agencji informacji politycznej z Waszyngtonu i Brukseli W latach 1985-92 korespondent agencji Reutera w Polsce, a potem szef przedstawicielstw Reutera w Polsce oraz w Rosji i krajach b. Związku Radzieckiego. W latach 2003-09 wiceprezes prywatnej agencji informacyjnej Interfax, odpowiedzialny za angielskojęzyczne serwisy gospodarcze z Chin, Europy Centralnej, Europy i Rosji Od 2014 do 2017 redaktor naczelny miesięcznika Forbes. Wieloletni członek Rady Nadzorczej Grupy ITI, a potem TVN.

Ewa Ivanova

Gazeta Wyborcza, Warszawa

Dziennikarka „Gazety Wyborczej”. Wcześniej w „Rzeczpospolitej" redaktor prowadzącą dodatek „Prawo co dnia" oraz dziennikarka działu prawnego. Przygodę z dziennikarstwem zaczynała od Gazety Prawnej ( potem Dziennika Gazety Prawnej) gdzie przepracowała blisko 10 lat. W 2016 r. otrzymała „Złotą Wagę” nagrodę przyznawaną przez Naczelną Radę Adwokacką. Jest absolwentką prawa na Uniwersytecie Warszawskim.

andrzej krajewski

dziennikarz, warszawa

Korespondent TVP w Waszyngtonie 1990-1994, redaktor naczelny Przeglądu Reader’s Digest 1994-2001, wiceprezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich 1998-2005, członek Komitetu Wykonawczego FIJ 2001-2004, dyrektor Centrum Monitoringu Wolności Prasy 2003-2005, ekspert KRRiT ds. wolności słowa 2012-2016. Autor książek: „Cicerone” i „Kraj w stanie” o Polsce lat ’80, „Region USA” o emigracji solidarnościowej, „Zasługa dla Polski” o płk. Ryszardzie Kuklińskim, wydawca „Ukraina 2004- relacje polskich obserwatorów wyborów prezydenckich”. Autor polskich części raportów Open Society Institute: „Telewizje w Europie: regulacje, polityka, niezależność” 2008 oraz „Mapping Digital Media: Journalism, Democracy and Values” 2012; Fundacji Freedom House „Nations in Transit” 2006-2009; raportu- oceny Narodowej Rady Telewizji i Radiofonii Ukrainy 2015.

jacek parol

Publicysta, Warszawa

Ur. 1964 roku w Warszawie. Ekonomista z wykształcenia. Pasjonat biegów ekstremalnych. Publicysta Studia Opinii od 2012 roku.

Katarzyna Pilarska

Dziennikarka radiowa, warszawa

Dziennikarka radiowa z dziewięcioletnim stażem. Pracowała jako reporter w Radiu Katowice i radiowej Jedynce. Była wydawcą najważniejszych pasm i audycji 1. Programu Polskiego Radia, takich jak Sygnały Dnia, Popołudnie z Jedynką, Polska i Świat czy W samo południe. Finalistka plebiscytu Wydarzenie Historyczne Roku 2015, za radiowy cykl „Kronika Narodzin Solidarności”. Współtworzyła portale wiadomo.co oraz reo.pl. Obecnie związana z Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego; jest także menadżerką Karoliny Cichej. Prywatnie prowadzi pole_do_napisu, gdzie gromadzi zbierane od lat napisy na murach.

elżbieta sawicka

nowaja polsza, warszawa

Dziennikarka, absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim. 17 lat w „Rzeczpospolitej” (1990-2007) – szefowa Działu Kultury, redaktor dodatków „Plus Minus” i „Rzecz o Książkach. Współpracowała także m.in. z „Pulsem Biznesu”, „Zeszytami Literackimi” i Polskim Radiem. Autorka ponad stu wywiadów, głównie z pisarzami. W latach 2009-2012 redaktor naczelna portalu Culture.pl, wydawanego przez Instytut Adama Mickiewicza.Należy do Polskiego PEN Clubu. Członkini kapituły Konkursu stypendialnego im. Ryszarda Kapuścińskiego dla młodych reporterów (Fundacja Herodot). Mieszka w Warszawie. Wchodzi w skład Komisji Członkowskiej TD.

Jarosław józef szczepański

SJ Consulting, warszawa

Dziennikarz od lat 70.: Rozgłośnia harcerska, Stolica, Express Wieczorny, specjalizował się w tematyce górniczej (Trybuna Górnicza, Polityka, Tygodnik Powszechny). Szef działu informacji w Tygodniku Solidarność, potem prowadził miesięcznik Górnik Polski. Uczestnik Okrągłego Stołu jako ekspert górniczy. Po 1989 r. twórca ponad 250 programów gospodarczych w TVP, komentator ekonomiczny TVP i PR, autor publikacji gospodarczych. Wicedyrektor Biura Prasowego rządu T. Mazowieckiego (1989-1991), rzecznik prasowy Zarządu TVP SA za prezesury J. Dworaka (2004-2006). W Sejmie RP był doradcą marszałka Br. Komorowskiego oraz dyrektorem Biura Prasowego Kancelarii Sejmu (2007/2008). Uhonorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski przez Prezydenta RP B. Komorowskiego.

ewa szprynger

dziennikarka telewizyjna, warszawa

Wieloletnia dziennikarka, związana z telewizją od 1989 roku. Autorka ponad 200 programów publicystycznych i filmów dokumentalnych. Współorganizatorka Międzynarodowego Festiwalu Filmowego "Żydowskie Motywy".

krzysztof turowski

niezależny publicysta radiowy i telewizyjny

Add team member description here. Remove the text if not necessary.

Paweł Wimmer

niezależny publicysta, warszawa

Ur. 1954, z wykształcenia ekonomista, z zawodu publicysta ekonomiczny i informatyczny, autor blisko trzydziestu książek informatycznych i językowych, miłośnik języków sztucznych. W latach 1990-2013 dziennikarz prasy informatycznej (PCkurier, Enter, Magazyn WWW, PC World). Autor kilku serwisów edukacyjnych w Internecie (m.in. Kursu HTML). Współzałożyciel i członek pierwszych władz Komitetu Obrony Demokracji.

katarzyna wyszomierska

dziennikarka radiowa i prasowa

Radio Solidarność, Radio Eska, Express Wieczorny, portal KOD-MAZOWSZE.PL i SKWERWOLNOSCI.EU

paweł zbierski

Fontaine Media, paryż

W r. 80 wolontariusz w redagowanym w Gdańsku przez Arama Rybickiego serwisie BIPS. Dziennikarz "Gazety Wyborczej", potem dziennikarz telewizyjny. Autor kilku tysięcy relacji newsowych, a także kilkudziesięciu reportaży i filmów dokumentalnych. Z TVP odszedł dobrowolnie, po objęciu prezesury tej instytucji przez Jacka Kurskiego. Obecnie pracuje w założonej w Paryżu firmie Fontaine Media. Mieszka w Katalonii, na pograniczu francusko-hiszpańskim.