AktualnościOświadczenia

Stanowisko Towarzystwa Dziennikarskiego w sprawie planowanej ustawy o mediach narodowych

Minister Czabański zapowiedział, że w najbliższym czasie ogłosi projekt nowej ustawy medialnej o mediach narodowych i zapowiedział społeczne konsultacje w tej sprawie, a PAP ujawnił najważniejsze regulacje nowej ustawy.

Projekt ustawy zawiera wiele interesujących rozwiązań, są i takie, których środowisko dziennikarskie oczekiwało. Choć więc uważamy, że rozwiązaniem najlepszym jest projekt ustawy medialnej przedstawiony przez Obywateli Kultury, moglibyśmy się zgodzić, że i projekt rządowy mógłby być warty publicznej debaty gdyby nie okoliczności towarzyszące jego ogłoszeniu.

W ciągu kilku miesięcy od przejęcia władzy Prawo i Sprawiedliwość zdewastowało media publiczne, zamieniając je w narzędzie nachalnej rządowej propagandy. Media nie są wyjątkiem, trwa niszczenie najważniejszych instytucji państwa prawa, przede wszystkim sądownictwa. Nic w dotychczasowej praktyce rządu nie wskazuje na to by oczekiwał on od mediów niezależności i obiektywizmu. W tej sprawie PiS utracił jakąkolwiek wiarygodność.

Media publiczne muszą być dobrem publicznym właśnie. Czyli niezależnym od politycznej koniunktury, ponadpartyjnym. Muszą być zatem efektem powszechnej debaty. Taka debata jest dzisiaj niemożliwa. Wiemy, że tak jak we wszystkich innych sprawach, PiS nie weźmie pod uwagę głosów spoza swojego środowiska i bez względu na to co będzie zapisane w ustawie, zbuduje media podporządkowane rządzącej partii.  Media mają nazywać się „narodowe”, nie tylko dlatego, że PiS bliska jest nacjonalistyczna retoryka. Media publiczne mają odwoływać się do obywateli, te nowe mają kształtować naród. A przecież PiS wie najlepiej jakie są dążenia i potrzeby narodu.

Towarzystwo Dziennikarskie nie weźmie udziału w konsultacjach na temat ustawy o Mediach narodowych. Nie będziemy też zgłaszać żadnych kandydatur do władz nowych mediów.

Los publicznych mediów zależy od stanu polskiej demokracji. Jeżeli ją obronimy powstaną warunki do stworzenia niezależnych i wiarygodnych mediów publicznych.

Towarzystwo Dziennikarskie