AktualnościOświadczenia

Bronimy dziennikarzy Radia Rzeszów

W Polskim Radiu Rzeszów miało miejsce wydarzenie bez precedensu w historii polskich mediów. Prezes Radia, Przemysław Tejkowski, złożył donos do prokuratury na własną dziennikarkę. Grażyna Bochenek obraziła wg. niego Prezydenta Dudę ponieważ w prowadzonej na żywo audycji dopuściła na antenę głos słuchacza, który nazwał Prezydenta „figurantem”. Wielokrotnie nagradzana dziennikarka została też ukarana naganą i odsunięta od prowadzenia programów.

Dwudziestu jeden (na 32 pracujących w redakcji) dziennikarzy Radia Rzeszów zaprotestowało przeciwko represjom wobec ich koleżanki, tłumieniu wolności słowa i niezależności dziennikarskiej.

W czasie trwającej od 3 lat politycznej czystki mediów publicznych żaden zespół redakcyjny nie zdobył się na taki akt solidarności, tym bardziej znaczący, że w Rzeszowie może on kosztować znacznie więcej niż w największych ośrodkach.

Podziwiamy odwagę naszych kolegów z Rzeszowa, popieramy ich protest i zrobimy wszystko co w naszej mocy by pomóc Grażynie Bochenek. Będziemy też wspierać dziennikarzy Radia Rzeszów jeśli prezes Tejkowski postanowi spacyfikować ich bunt. Tylko solidarność może pomóc nam obronić wolność słowa i niezależność dziennikarzy w publicznych mediach.

Towarzystwo Dziennikarskie
Warszawa, 15.12.2018 r.