Aktualności

Czesław Kiszczak i Lech Kaczyński przy wódeczce w Magdalence. Jarosław Kaczyński zaprzecza

Janusz Wiertel

Jarosław Kaczyński twierdzi, że jego brat absolutnie nie fraternizował się z Czesławem Kiszczakiem w Magdalence, a cała Magdalenka to zdrada. Prawdopodobnie uważa on, że najlepiej, gdyby Lecha Kaczyńskiego tam nie było. Był jednak, czy tylko pro forma? Jego obecność w tym miejscu nie pasuje do polityki historycznej PiS, zgodnie z którą w Magdalence doszło do zdrady. Na wykreowanym micie Lecha Kaczyńskiego, jako postaci prawej, niezłomnej, nieskazitelnej i zasłużonej dla Polski tak bardzo,że pochowano go na Wawelu, Magdalenka to głęboka rysa, skaza na krysztale, zgrzyt. A że pił z Kiszczakiem, jest już absolutnie nie do pomyślenia.

Zachowane zdjęcia i materiały zdają się zaprzeczać słowom Jarosława Kaczyńskiego. Nie tylko jego brat fraternizował się z Czesławem Kiszczakiem w Magdalence, pił z nim wódkę, ale przy tym bawił się dobrze, co widać na załączonym zdjęciu. Zawiązana przyjaźń z generałem przetrwała czas Magdalenki i obrad Okrągłego Stołu. Poniżej skany dwóch dokumentów, które wygrzebał niezawodny Krzysztof Brejza i opublikował na Facebooku. Pozostawiam je bez komentarza, ponieważ mówią same za siebie.

Początkowo rozmowy w Magdalence, które miały doprowadzić do obrad przy Okrągłym Stole, były trudne, a nieporozumienia w obozie władzy skończyły się ich zerwaniem. Siły reformatorskie w PZPR jednak rosły. Przełom nastąpił 27 stycznia 1989 r. Do Magdalenki zjechały ekipy Kiszczaka i Wałęsy, wśród nich Lech Kaczyński. W jednym z pokojów negocjowano, w drugim stałą wódka i zagrycha. Kto chciał, pił. A w tamtych czasach pili wszyscy. To był pomysł Kiszczaka, jak twierdzi Jacek Merkel, działacz podziemia i uczestnik tamtych wydarzeń. Kiszczakowi chodziło o to, aby rozluźnić atmosferę i ułatwić porozumienie. 6 lutego 1989 r. rozpoczęły się obrady przy Okrągłym Stole. W czasie ich trwania, w Magdalence spotkano się jeszcze 5 razy. W sumie „grupa magdalenkowa” odbyła  13 rozmów.

Negocjacje, w ośrodku konferencyjnym MSWiA w Magdalence pod Warszawą, rozpoczęły się 16 września 1988 r. Były kontynuacją wcześniejszych spotkań w Warszawie, w Willi „Zawart” przy ul. Zawart. Negocjowały między sobą władze państwowe PRL i przedstawiciele NSZZ „Solidarność”. Wśród uczestników: Lech Kaczyński i gen. Czesław Kiszczak.