AktualnościOświadczenia

PiS przejmuje prasę regionalną

Oświadczenie Towarzystwa Dziennikarskiego

Warszawa, 16 października 2020

Według doniesień prasowych na końcowym etapie znajduje się transakcja sprzedaży Polska Press polskiej spółce skarbu państwa PKN Orlen. 20 regionalnych gazet należących do Verlagsgruppe Passau będzie kontrolowanych przez pisowskiego aparatczyka, szefa PKN Orlen, Daniela Obajtka.

Ostrzegamy! To kolejny krok w pacyfikacji przez PiS wolnych mediów. Po upartyjnieniu państwowej telewizji i radia, po odcięciu opozycyjnych mediów od ogłoszeń państwowych spółek, przyszedł czas na prasę regionalną. Wszyscy wiemy co się stanie, oglądaliśmy to w mediach publicznych. Z prasy kontrolowanej przez rząd ucieka niezależność, prawda i w końcu czytelnicy. Prasa rządowa nie spełnia bowiem najważniejszej misji dziennikarzy: kontroli poczynań władzy.

Przypomnijmy, że PKN Orlen zamierza też przejąć 1/3 dystrybucji prasy w Polsce – nie możemy mówić o niczym innym niż o zamachu na wolność słowa w naszym kraju.

Za ten zamach, w dodatku, zapłacą podatnicy, czyli my wszyscy. Publiczna spółka za publiczne, nasze, pieniądze zniszczy prasę regionalną. A wszystko odbędzie się pod hasłem „repolonizacji”.

Należałoby mówić raczej o „orbanizacji” mediów. Na Węgrzech, po wykupieniu przez związanych z rządzącą partią oligarchów całej prasy, nie ma już ani jednej niezależnej gazety.

Tak właśnie ma wyglądać polska prasa po „repolonizacji” i zapewnieniu przez państwo „równowagi medialnej”.

Towarzystwo Dziennikarskie