Aktualności

Wiadomości, sobota, 20.10.2018

Kuba Karyś

Wiadomości, CISZA WYBORCZA zaprasza Danuta Holecka.
Headline: trwają przygotowanie do wyborów i wieczoru wyborczego/ fala uchodźców -nielegalna imigracja i fala przemocy w Ameryce Śr. i Europie / misja na Merkurego.

1. 27 tys lokali wyborczych gotowych – studio TVP też. Listy lecą do komisji – wszystko jest super. W TVP też wszystko zapięte na ostatni guzik.
2. Ludzie się zastanawiają na kogo zagłosować, więc na ulicy cisza – „nie rozmawiamy o kandydatach”. Instrukcja obsługi ciszy wyborczej oraz głosowania. Pan na ulicy zauważa, że zasady uproszczone w przeciwieństwie do książeczek sprzed czterech lat.”
3. Zapraszamy na wieczór wyborczy znowu.
4. Dobra passa polskiej gospodarki. Jeździmy na wakacje rekordowo i ekonomiści wskazują, że to wynik świetnej sytuacji gospodarczej Polski oraz szansa na dalszy wzrost. Maszanda wraca. Rekordy branży turystycznej. Tak dobrze nie było jeszcze nigdy. Urlop spędzony w kraju to pierwszy wybór. Z zagranicy też przyjeżdżają tłumnie. Polska jest bezpieczna, więc jest super – mówi ekspert (czuję co będzie). Turystyka wspiera ale nie decyduje, przykładem Włochy które przeżywają kryzys Na grafice obniżony „raiting” Włoch. Polska jest za to fantastyczna i tu seria ekonomicznych dowodów – bezrobocie, wzrost PKB itd. oraz podwyższenie ratingu przez S&P z BBB+ do A-. Po raz pierwszy od 11 lat ją podwyższa. ( I teraz tak: 11 lat temu, w środku europejskiego kryzysu podwyższyła za rządów Tuska do A-, a Maszanda zapomina, że w styczniu 2016 za PiS-u obniżyła do BBB+. Da się nakłamać w ciszy? – oczywiście ! ) Rośnie zadowolenie z życia. Informacje z giełd też rewelacyjne = papiery dłużne na poziomie tych amerykańskich. O spadku konsumpcji nie wspominamy.
5. Misiek z Wisły idzie siedzieć na trzy miesiące.
6. Zamordowany saudyjski dziennikarz.
7. Starcia na granicy między Meksykiem a Gwatemalą oraz we Florencji. Imigranci w natarciu. Red. Szypszak straszy imigrantami. Z Ameryki przenosimy się do Europy, są zamachy, cały czas mówimy o imigrantach, a myślimy o uchodźcach. Podrzuca red. Szypszak, że jeden z gwałcicieli Polski w Rimini dostał się do Europy z falą uchodźców. Imigranci nie chcą się asymilować i tworzą getta, do których strach wejść. Sceny z Belgii, Florencji, Niemiec – i ekspert mówiący o elitach europejskich. Kolejne próby gwałtów w Europie, która jest bierna. Co dalej – wszystko zależy od działań na politycznych salonach.
8. Sad w Markowej upamiętniający Polaków ratujących Żydów podczas okupacji. Jest o Ulmach, o Irenie Sendlerowej i innych i dowiadujemy się, że to nie powstrzymuje Niemców od używania kłamliwego terminu polskie obozy koncentracyjne (przykład). Ekspertem Cezary Gmyz.
A potem wracamy do Ulmów i do sadu i zamiera mi sarkazm, bo jest pani Antonina Czerwień, której rodzice ukrywali Żydów, a to było 21 osób i pani Antonina to pamięta walizkę z podwójnym dnem, w które ojciec zwierzęce skóry chował, żeby sprzedać na czarno i utrzymać ich wszystkich. Pani Antonina pięknie mówi i na koniec rozbraja: „Mama była kochana, ona miała takie serce duże i zmieściła to wszystko” – i tak to pięknie to mówi, że łzy ciekną.
9. Stumetrowa flaga na stulecie niepodległości. Golce zapraszają do Milówki, hymn po góralsku. Marsz marsz Dąbrowski niesie się po górach, a rocznicowa ciężarówka z wizerunkiem papieża rusza po Polsce. My ruszamy do Gorzowa (pobór krwi), Książa (otwarto podziemia).
10. Żłobki i przedszkola bronią się przed dziećmi z cukrzycą.
11. Nagroda króla Hiszpanii dla Krzysztofa Wielickiego.
12. Misja Merkury. rakieta leci na Merkurego i są tam polskie części urządzeń. To kolejna misja, w której udział biorą polskie firmy. Sonda wyląduje za siedem lat.
13. Gościem Wiadomości szef klubu Ronina Józef Orzeł – działacz Ruchu Kontroli Wyborów.