Katarzyna Kaczorowska

Katarzyna Kaczorowska

Dziennikarka, pisarka, aktywistka działająca na rzecz osób niepełnosprawnych intelektualnie i ich praw.

W 2011 roku ukazała się jej książka „80 milionów. Historia prawdziwa”, reportaż historyczny o najsłynniejszej akcji wrocławskiej „Solidarności”, przeprowadzonej na 10 dni przed wprowadzeniem stanu wojennego. Kilka lat później w książce „Archiwum Kajetana. 80 milionów w dokumentach” dokonała próby rekonstrukcji dróg dystrybucji tych pieniędzy w warunkach działalności opozycyjnej. Jest współautorką książki  „Kobiety niezapomniane”, prezentującej sławne Polki  (jej autorstwa jest portret Haliny Konopackiej), ale też dwóch biografii działaczy opozycji solidarnościowej Piotra Bednarza i Mieczysława Tarnowskiego.

W 2010 roku została nominowana do nagrody Grand Press w kategorii wywiad, w 2012 roku została wybrana (po raz pierwszy w historii tego wyróżnienia jednogłośnie) Dziennikarzem Roku na Dolnym Śląsku, w 2023 roku znalazła w wąskim gronie nominowanych do Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej im. Tadeusza Mazowieckiego w kategorii materiał prasowy – za reportaż „Tutejsi, nietutejsi” o Niemcach żyjących w Polsce.

Przez wiele lat związana z „Gazetą Wrocławską”, w 2018 roku rozpoczęła współpracę z Magazynem TVN24, publikowała także w „Newsweeku” i „Tygodniku Powszechnym”, a od 2020 roku publikuje w tygodniku „Polityka”. W swojej pracy zajmowała się tematyką społeczną, historią regionu, problematyką medyczną. Wiele z jej tekstów dotyczy także sytuacji osób niepełnosprawnych, zajmowała się również problemami związanymi z osobami starszymi (m.in. uzależnienie od leków, problemy opiekuńcze itd.).

Jest wiceprezeską Stowarzyszenia Świat Nadziei, prowadzącego Galerię i Pracownię ArtBrut, skupiającą artystów z niepełnosprawnościami intelektualnymi i osoby z problemami psychicznymi.