AktualnościOświadczenia

Przeciw cenzurze w Polskim Radiu. Oświadczenie Towarzystwa Dziennikarskiego

Warszawa, 16.11.2016

Towarzystwo Dziennikarskie solidarne z protestem dziennikarzy Trójki: „Będziemy z Wami protestować w niedzielę w południe, pod siedzibą Waszego radia”.

Ponad 120 dziennikarzy i pracowników programu III i programu II Polskiego Radia zaprotestowało przeciw odsunięciu od przygotowywania serwisów informacyjnych ich dwóch koleżanek, Małgorzaty Spór i Anny Zaleśnej. Za organizowanie tego protestu kierownictwo „Trójki” zdążyło już usunąć  z pracy ich kolegę Damiana Kwieka.

Można oczekiwać dalszych zwolnień, bowiem od wielu miesięcy wszystkie protesty pracowników Radia przeciwko politycznej cenzurze ich pracy kwitowane są pogróżkami bądź represjami. Obawiamy się, że zamilkną niebawem kolejne głosy „Trójki”. Dochodzące z radia relacje (np. zakaz mówienia o Wajdzie „wybitny reżyser”) przypominają dokładnie praktyki peerelowskiej cenzury.

Towarzystwo Dziennikarskie solidaryzuje się z protestem dziennikarzy „Trójki”. Podobna sytuacja ma miejsce – naszym zdaniem – we wszystkich mediach publicznych, ale nigdy dotąd przeciw cenzurze i tłumieniu niezależności dziennikarskiej nie zaprotestowało tak wielu pracowników tych mediów. Jesteśmy pełni uznania dla wszystkich sygnatariuszy listu w obronie dziennikarzy „Trójki”. Pokazali odwagę i solidarność.

Nie ma innej drogi obrony wolności słowa.

Koledzy z „Trójki”, będziemy z Wami protestować w niedzielę w południe, pod siedzibą Waszego radia na Myśliwieckiej. Wzywamy wszystkich słuchaczy „Trójki” i wszystkich, którzy chcą bronić wolności mediów, żeby też tam przyszli.

Towarzystwo Dziennikarskie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *