AktualnościOświadczenia

Oświadczenie Towarzystwa Dziennikarskiego w sprawie kary dla TVN

14 grudnia 2017

 

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji nałożyła na TVN karę 1 479 000 zł za „propagowanie działań sprzecznych z prawem i sprzyjanie zachowaniom zagrażającym bezpieczeństwu”. Rada ukarała tak stację za sposób relacjonowania wydarzeń, jakie miały miejsce w Sejmie i przed jego gmachem między 16 a 18 grudnia ubiegłego roku.

To najwyższa kara jaką kiedykolwiek wymierzono stacji telewizyjnej w Polsce i w dodatku nałożona za relacjonowanie wydarzeń na żywo. Nigdy też sankcje wobec nadawcy telewizyjnego nie miały tak jednoznacznie partyjnego charakteru – karania za pokazywanie niekorzystnych dla rządu wydarzeń. Relacjonowano bowiem protesty przeciw łamaniu konstytucji przez rządzącą większość parlamentarną.

Horrendalna kara dla TVN wprowadza nową jakość w walce władzy państwowej z krytycznymi wobec niej mediami. Do tej pory odcinano je od ogłoszeń spółek skarbu państwa i instytucji kontrolowanych przez rząd, oraz grożono im werbalnie. Teraz władza stosuje cenzurę represyjną próbując terroryzować niezależne media karami.

Wszystko wskazuje na to, że kolejnym krokiem będzie zabieranie telewizyjnych koncesji. Bowiem antydemokratyczne reżimy nie są w stanie współżyć z wolnymi mediami. PiS zapewnił sobie kontrolę nad prokuraturą i sądami więc zaczyna rozprawę się z wolnością prywatnych mediów.

Bez wolnych mediów i niezależnego dziennikarstwa nie może istnieć demokratyczne państwo i społeczeństwo. Obronić je może tylko solidarny obywatelski protest i odwaga dziennikarzy.

Towarzystwo Dziennikarskie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *