AktualnościOświadczenia

Oświadczenie Towarzystwa Dziennikarskiego w sprawie ograniczania wolności mediów w Polsce

30 czerwca 2018

 

Towarzystwo Dziennikarskie od niemal 3 lat alarmuje w sprawie ograniczania przez rządzące ugrupowanie wolności mediów w Polsce i przekształcenia mediów publicznych w narzędzia nachalnej prorządowej propagandy. Raport organizacji Reporterzy bez Granic za 2018 r. potwierdza nasze stanowisko.

Według raportu stan wolności mediów w Polsce jest obecnie najgorszy w historii od 1989 r. W 2018 roku Polska została sklasyfikowana na 58., czyli na najniższym od początku istnienia raportu (2002) miejscu, a od momentu przejęcia władzy i mediów przez PIS klasyfikowana jest coraz niżej. Obecnie znajdujemy się „w grupie państw, w których występują wyraźne problemy z poszanowaniem wolności prasy”. W pełni zgadzamy się z tą oceną.

Dramatyczną sytuację w mediach publicznych dostrzega nawet wspierające „dobrą zmianę w mediach” Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich. Zjazd SDP stwierdził niedawno w swojej uchwale, że „zmiany w mediach publicznych (…), które miały doprowadzić do ich odpolitycznienia i zapewnienia im stabilizacji finansowej, nie zostały zrealizowane”.

Towarzystwo Dziennikarskie apeluje do stowarzyszeń dziennikarskich i instytucji medialnych w Europie o dalsze stanowcze upominanie się o wolność słowa w naszym kraju i śledzenie sytuacji mediów w Polsce. Apelujemy też o przedstawianie sytuacji zarówno na forum krajowym, jak i międzynarodowym.

Za Towarzystwo Dziennikarskie, Seweryn Blumsztajn – prezes.

Warszawa, 30. czerwca 2018 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *