Aktualności

Okiem wydawcy: Sobota 30 grudnia 2023

Weekend dla serwisu informacyjnego bywa trudny. Na ogół nie ma ważnych wydarzeń politycznych, więc newsy trzeba kreować. Tak było w sobotnim „19.30” nadawanym z innego studia, z otwierającym ruchem kamery.

Na początek – ciąg dalszy historii rosyjskiej rakiety z piątku. Jeszcze raz wypowiedzieli się mieszkańcy okolicy gdzie przeleciała, wojskowi i politycy ponowili pochwały dla szybkiej reakcji i informacji o zdarzeniu. Był nawet były wiceminister Sellin. Troszkę zapachniało propagandą…

Dalej podsumowanie rosyjskiego ataku na Ukrainę, z pokazaniem zniszczeń. W kolejnym dniu był to jedyny materiał zagraniczny. Newsów ze świata zaczyna brakować.

Potem informacja, że od stycznia będzie nowy rodzaj paliwa, benzyna E10. Czym różni się od E95, do których samochodów może się nie nadawać, a które mogą na nim jeździć. Zabrakło informacji o jej cenie i jak na ceny paliw wpłynie podwyższenie opłaty paliwowej.

News kreowany: materiał o „półkownikach”, czyli zakazanych w TVPiS filmach. Ich twórcy, Agnieszka Holland i Maciej Stuhr, o powrocie cenzury. Nawet znany z popierania PiS Jerzy Zelnik też wypowiedział się krytycznie. „Półkownicy” pochodzi od półki, nie od pułku, a na planszy byli „pułkownicy”. Autokorekta zawodzi!

News kreowany: o telefonie zaufania dla dzieci i młodzieży – 116 111, dlaczego jest potrzebny i o tym, że za PiS jego fundacja nie dostała funduszy, bo powstał inny. Od 2024 roku finansowanie wróci.

News kreowany: podsumowanie roku w ochronie zdrowia. Na początku wspomniano o wydłużających się kolejkach do lekarzy, ale potem było już tylko chwalenie nowoczesnych technologii, które dotarły do polskich szpitali, o systemach opieki koordynowanej itp. Zabrakło pytania czemu jest tak źle, skoro jest tak dobrze.

Na zakończenie o odkrytym w Krakowie cmentarzysku mamutów. Fajne, ładnie zrobione. Mamut jako nowy symbol Krakowa? Też dobra kreacja.

Gości tylko zapowiedziano. Szkoda, bo rozmowę warto było zacząć. To zachęca widzów, żeby wysłuchać jej do końca, czyli przełączyć się na nowe TVP Info. O nim „okiem wydawcy” wkrótce.

Bartosz Ławski

Towarzystwo Dziennikarskie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *