Aktualności

Okiem wydawcy: Niedziela 31 grudnia 2023

Sylwestrowe wydania wszystkich dzienników telewizyjnych są podobne. Podsumowanie starego roku, przewidywania na nowy, przygotowania do zabawy. I taki był serwis „19.30”. Było o różnych sposobach powitania nowego roku, były fajerwerki z miejsc, w których już się zaczął.

Było też podsumowanie polityczne. Wiodący temat to wybory, ale też inflacja i ogólnie – gospodarka. Komentarze ekspertów ale brak wypowiedzi polityków, poza krótkimi fragmentami z archiwum. I to jest podejście, które chwalę.

Było też podsumowanie roku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Tutaj także sporo wypowiedzi ekspertów próbujących przewidzieć, co może wydarzyć się w roku przyszłym. To, niestety, pesymistyczne przewidywania ze względu na malejącą pomoc dla Ukrainy.

Kolejne podsumowanie to mijający rok w kulturze. Najgłośniejsze filmy, książki, wydarzenia muzyczne czy teatralne, a także zapowiedzi Teatru Telewizji. Dobrze, że było, bo kultura w serwisach informacyjnych gości rzadko.

Był też sympatyczny reportaż z ośrodka szkolenia psów wojskowych, którym będą nadawane wojskowe stopnie, do sierżanta włącznie. Dobry pomysł i dobra realizacja.

Na zakończenie klasyczny evergreen sylwestrowy, czyli porady jak leczyć kaca. Na pewno przydatne, pytanie tylko, jak się ma do ustawy o wychowaniu w trzeźwości. Spokojnie, żartowałem.

Od kilku dni ostatnią pozycją serwisu jest rozmowa z gościem. Chyba udało się wypracować jej stabilną formułę: prowadzący wita i przedstawia gościa, leci tyłówka „19.30”, a cała rozmowa jest już pod szyldem „Publicystyki TVP Info”.

Oglądałem „19.30” od pierwszego wydania, widzę zatem ewolucję, jaką ten serwis przeszedł w ciągu niecałych dwóch tygodni. Okrzepł, dojrzał, trzyma poziom. Cieszy mnie oszczędna oprawa graficzna, bez „pasków grozy” na pół ekranu. To nie jest brak, tylko pozytywny wyróżnik. Sam format jest może trochę staroświecki i bardzo klasyczny, ale to działanie celowe. Po ostatnich latach propagandowego ścieku „Wiadomości” to skok cywilizacyjny, mimo skromnej formy. Takie mają być serwisy w telewizji publicznej. A spora oglądalność dowodzi, że widzowie tego właśnie oczekiwali.

Jutro wrażenia z oglądania nowego TVP Info.

Bartosz Ławski

Towarzystwo Dziennikarskie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *