Sławomir Grünberg

Sławomir Grünberg

Sławomir Grünberg to wielokrotnie nagradzany reżyser, producent i operator filmów dokumentalnych.

Jako absolwent wydziału reżyserii Łódzkiej Szkoły Filmowej, wyemigrował do USA w 1981 roku. Od tego czasu wyreżyserował i wyprodukował ponad 50 filmów dokumentalnych o tematyce ekologicznej, społecznej, LGBT&Q, relacji polsko-żydowskich i problemach niepełnosprawności.

Wielokrotnie nagradzany na międzynarodowych festiwalach, Sławomir jest zdobywcą prestiżowej nagrody Emmy za film „School Prayer: A Community at War” oraz laureatem nagrody Fundacji Guggenheim i Soros Justice Media Fellowship. 

Wśród jego filmów znajdują się takie tytuły jak filmy: „Karski i władcy ludzkości” czy „Martwa natura”. Dwa filmy, do których był twórcą zdjęć, uzyskały nominację do Oscara: „Legacy” i „Sister Rose’s Passion”.

W 2019 roku Slawomir Grünberg uzyskał stopień doktora sztuki filmowej nadany na Wydziale Reżyserii Filmowej i Telewizyjnej PWSFTViT w Łodzi. Sławomir posiada tablicę w Łódzkiej Alei Gwiazd odsłoniętą w 2023 roku. Jest on również bohaterem książki autorstwa Barbary Grünberg: “Sławomir Grünberg – człowiek z kamerą” oraz dwóch filmów: “Opowieści filmowe Sławka Grünberga” w reżyserii Krzysztofa Tusiewicza i „Na początku było Hillside Ave.” w reżyserii Krzysztofa Piotrowskiego.